LÅNGLOPP

08fri.s långloppsprogram

2021 Byt år:
Datum Tävling Plats Arrangör Bet.*
Januari
Lör 30 Inställt! Winter Run Stockholm Hässelby - Spårvägen
Mars
Sön 21 Två Sjöar Runt Sundbybergs IP Sundbybergs IK
Lör 27 ASICS Premiärmilen Norra Djurgården Fredrikshof - Hässelby - Spårvägen
April
Ons 14 Varvetmilen Enebybergs IP Enebybergs IF
Sön 18 Kvantumloppet Källbrinks IP Huddinge AIS
Lör 24 Ältasjön runt Älta IP Älta IF
Lör 24 ASICS Premiärhalvan Stockholm Hässelby - Spårvägen
Maj
Lör 1 Danderydsloppet Danderydsvallen Danderyds SK FIF
Sön 2 Vårmilen Lidingövallen IFK Lidingö
Lör 8 Turebergsstafetten Sollentunavallen Turebergs FK
Mån-Tis 10-11 Vårruset Norra Djurgården Hässelby - Spårvägen
Lör 15 STHLM Trial Run Norra Djurgården Hässelby - Spårvägen
Lör 22 Brommaloppet Bromma Bromma IF
Lör 22 Skärholmsloppet Skärholmen Löparakademin IF
Juni
Fre 4 ASICS Stockholm High Five Östermalm Hässelby - Spårvägen
Lör 5 ASICS Stockholm Marathon Stockholm Hässelby - Spårvägen
Sön 6 Stockholm Mini Marathon Stadion med omgivning Hässelby - Spårvägen
Ons 9 Blodomloppet Djurgårdsbrunn IFK Lidingö
Tor 10 STHLM 10 Rålambshovsparken Hässelby - Spårvägen
Lör 12 Söder Runt Södermalm Löparakademin IF
Lör 12 Österåkersmilen Åkersberga centrum Åkersberga SK
Lör 19 Ragnar Lake Mälaren Mälardalen Hässelby - Spårvägen
Juli
Lör 10 Musköloppet Muskö Muskö IF
Augusti
Lör 14 Midnattsloppet Södermalm Hammarby IF
Sön 15 Inställt! STHLM Urban Trail Stockholm Hässelby - Spårvägen
Lör 21 Huddingeloppet Huddinge Centrum Huddinge AIS
Tis 24 Stafesten för UNICEF Stora Skuggan Hässelby - Spårvägen
September
Lör 4 Tjejmilen Gärdet Hässelby - Spårvägen
Lör 11 Rambol Stockholm Halvmarathon Strömbron Tureberg - Hässelby - Spårvägen
Lör 18 Kistaloppet Kista Löparakademin IF
Sön 19 Tullingeloppet Brantbrinks IP Tullinge FI
Fre 24 TCS Lidingöruset Lidingö Grönsta IFK Lidingö
Fre 24 Lidingöfemman Lidingö Grönsta IFK Lidingö
Lör 25 TCS Lidingöloppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö
Sön 26 Rosa Bandet-loppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö
Sön 26 TCS Lilla Lidingöloppet Lidingö Grönsta IFK Lidingö
Oktober
Sön 3 Hässelbyloppet / Lilla Hässelbyloppet Hässelby IP Hässelby SK
Lör 9 Hellasloppet Hellasgården Hellas FK
Lör 16 Tjurruset / Kalvruset Hemligt / Storstockholm Hässelby - Spårvägen
Lör 23 Inställt STHLM X Stockholm Hässelby - Spårvägen
November
Lör 6 Höstrusket inkl Höstrusket Marathon Norra Djurgården Fredrikshof - Hässelby - Spårvägen
Sön 7 Långa Tullinge-Tumba loppet Lida Friluftsgård Tullinge FI
December
Fre 31 Nyårsloppet Vallentuna Vallentuna FK



* Beteckningar:
SGP = IAAF Super Grand Prix
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling
d = Distrikt
c = Centralt
DM = Distrikts mästerskap

STOCKHOLM FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 37 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 30 • E-POST: