ARENA

08fri.s arenaprogram

2019 Byt år:
Datum Tävling Plats Arrangör Bet.*
Maj
Ons 1 Back on Field Källbrinks IP´s kastplan Huddinge AIS Resultat
Lör 4 Hellaskastet Sätra IP Hellas FK Resultat
Lör 11 Mälaröspelen Träkvistavallen Mälarö SOK Resultat
Lör-Sön 11-12 Täby Open Tibblevallen Täby IS Resultat
Ons 15 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö Resultat
Ons 15 Arenamilen Vallentuna IP Vallentuna FK Resultat
Lör-Sön 18-19 Mångkamps-DM INSTÄLLT Sätra IP IFK Tumba
Lör-Sön 18-19 Veteran-DM Sätra IP IFK Tumba Resultat
Lör-Sön 18-19 Stora Turebergskastet Edsbergs Sportfält Turebergs FK Resultat
Sön 19 Danderyds Ungdomsspel Danderyds Gymnasiums IP Danderyds SK Resultat
Sön 19 Stafett-DM, del 1, NYTT datum/plats Danderyds Gymnasiums IP Danderyds SK
Ons 22 Stockholmskampen 2 Hässelby IP Hässelby SK
Lör-Sön 25-26 Stafett-SM Stockholms Stadion Stadionklubbarna Resultat
Lör 25 Sundbybergs Ungdomsspel Sundbybergs IP Sundbybergs IK Resultat
Lör 25 StavHOPPET Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Ons 29 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö Resultat
Ons 29 Vallentuna Hammer Challenge 2 Vallentuna IP Vallentuna FK Resultat
Tor 30 Bauhaus-Galan Stockholms Stadion Stadionklubbarna
Juni
Mån 3 Vallentunakvällen 1 Vallentuna IP Vallentuna FK Resultat
Tor 6 Rågsveds IF Open League Hagsätra IP Rågsveds IF
Tor 6 Tyresö Ungdoms och Veteranspel Trollbäckens IP Tyresö FK Resultat
Fre-Sön 7-9 SAYO Sollentunavallen Turebergs FK Resultat
Ons 12 Triangelkampen Enskede IP Hammarby IF Resultat
Fre-Sön 14-16 Huddingespelen Källbrinks IP Huddinge AIS Resultat
Tis 18 Sollentuna GP Sollentunavallen Spårvägens FK / Hässelby SK
Tis 25 Långlöparnas kväll Enskede IP FK Studenterna Resultat
Juli
Lör 20 Stavhoppet Källbrinks IP Huddinge AIS
Sön 21 Julitävling 1 Källbrinks IP Huddinge AIS
Ons 24 Julitävling 2 Källbrinks IP Huddinge AIS
Sön 28 Julitävling 3 Källbrinks IP Huddinge AIS
Tis 30 Tävling 4 Enskede IP Hammarby IF
Ons 31 Tävling 5 Enskede IP Hammarby IF
Augusti
Fre-Sön 9-11 USM 15-16 Trollhättan Trollhättans FIK
Fre-Sön 9-11 JSM + USM-17 Slottsskogsvallen Göteborgs FIF
Ons 14 Tjejernas Kväll Stockholms Stadion Sundbybergs IK
Fre-Sön 16-18 Veteran-SM Källbrinks IP Huddinge AIS
Lör 17 Hellashoppet Sätra IP Hellas FK
Sön 18 Lag-USM Uppsala Upsala IF
Tis 20 Sommarspelen Stockholms Stadion FK Studenterna
Fre 23 Vallentuna Hammer Challenge 3 Vallentuna IP Vallentuna FK
Lör-Sön 24-25 Sverige - Finland, Sen + 17år Stockholms Stadion Sv FIF
Lör-Sön 24-25 Kraftmätningen Final Tibblevallen Täby IS
Mån 26 Vallentunakvällen 2 Vallentuna IP Vallentuna FK
Tis 27 Viking Line Spelen Källbrinks IP Huddinge AIS
Fre-Sön 30-1 SM Karlstad IF Göta
Lör-Sön 31-1 DF 12-14 år Trollbäckens IP Hanvikens SK
Lör 31 Nynässpelen Kvarnängens IP Ösmo Nynäs FK
September
Ons 4 Stockholmskampen 3 Lidingövallen IFK Lidingö
Sön 8 Brommaspelen Stockholms Stadion Bromma IF
Ons 11 Stafett-DM, del 2 Källbrinks IP Huddinge AIS
Lör 14 Tyresö Knattespel Trollbäckens IP Tyresö FK
Lör 14 ALJ Open Stockholms Stadion Spårvägens FK
Lör-Sön 14-15 Svealandsmästerskapen 13-14 år Arosvallen Västmanland DF/Västerås FK
Sön 15 Triangelkampen 3 Tibblevallen Täby IS
Ons 18 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö
Lör-Sön 21-22 Stockholmskampen 4 Enskede IP Hammarby IF
Oktober
Ons 9 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö
Ons 23 Veckans Gren Lidingövallen IFK Lidingö



* Beteckningar:
SGP = IAAF Super Grand Prix
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling
d = Distrikt
c = Centralt
DM = Distrikts mästerskap

STOCKHOLM FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 37 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 30 • E-POST: